Sortiranje odpadkov na izvoru in prihajajoči nadzor nad odpadki

Objavljeno: 8. avg. 2024

Izvajalci storitve ravnanja z odpadki bodo do konca avgusta pred praznjenjem pregledovali vsebino posod za odpadke. Posode, ki bodo očitno vsebovale odpadke, ki tam ne sodijo bodo označili z opozorilnimi nalepkami. ❗ Ponavljajoče kršitelje pa bo proti koncu leta obiskal tudi redar oziroma medobčinski inšpektor ter začel uradni postopek za odpravo kršitev občinskega odloka. Kaj to pomeni verjetno ni potrebno podrobno razlagati.

Sortiranje odpadkov na izvoru in prihajajoči nadzor nad odpadki

Sortiranje odpadkov na izvoru in prihajajoči nadzor nad odpadki👷

Nasprotno od prepričanja nekaterih občanov komunala Črnomelj (prav tako večino ostalih komunal v Sloveniji) ne sortira odpadkov. Za to nimamo ne ustrezne opreme, niti dovoljenj. Podcenter za ravnanje z odpadki (PCRO Vranoviči) ter zbirni center (ZC Semič) služita zgolj za sprejem in prekladanje ter transport naprej različnih frakcij odpadkov, ki ločeno že pridejo na ti dve mesti. Ločevanje različnih frakcij odpadkov morajo (bi morali) izvajati sami povzročitelji odpadkov. Zato je tudi v samem nazivu dejavnosti poudarjeno »Ločeno zbiranje odpadkov na izvoru«.

V zadnjih desetih letih smo (so) dosegli kar dober napredek, saj smo se iz 29% ločeno zbranih odpadkov povzpeli na 48%, vendar nas od najboljših občin loči še veliko. Najboljši že sedaj dosegajo preko 80%. Rezultati sortirnih analiz, ki jih vsako leto izvajamo kažejo, da je v posodah za preostanek odpadkov (zelene posode) kar dve tretjini takšnih odpadkov, ki tam ne sodijo. V lanskem letu smo zbrali in na odlaganje odpeljali 2.700 ton preostanka odpadkov. Enostaven izračun pokaže, da vsako leto odpeljemo na odlaganje približno 1.800 ton odpadkov preveč. Poleg nepotrebnega obremenjevanja okolja ima to tudi neposredni finančni učinek, saj za vsako tono pripeljanih odpadkov na odlaganja plačamo 179,56 €.

Komunala Metlika in Komunala Črnomelj sta se skupaj z vsemi tremi belokranjskimi občinami ter medobčinsko redarsko službo odločili, da začnemo s skupno akcijo s katero bi še dodatno osveščali prebivalstvo. Izvajalci storitve ravnanja z odpadki bodo do konca avgusta pred praznjenjem pregledovali vsebino posod za odpadke. Posode, ki bodo očitno vsebovale odpadke, ki tam ne sodijo bodo označili z opozorilnimi nalepkami. ❗ Ponavljajoče kršitelje pa bo proti koncu leta obiskal tudi redar oziroma medobčinski inšpektor ter začel uradni postopek za odpravo kršitev občinskega odloka. Kaj to pomeni verjetno ni potrebno podrobno razlagati.