Priporočila uporabnikom
1. Priporočila lastnikom objektov za hišno vodovodno omrežje (HVO) po daljši prekinitvi uporabe pitne vode. 2. Dezinfekcija pitne vode s prekuhavanjem je varna metoda in učinkovit način zaščite pred okužbo. 3. Ugotavljanje okvare na internih vodovodnih inštalacijah pri uporabnikih.

1. Priporočila po daljši prekinitvi uporabe pitne vode
NIJZ je na spletni strani objavil Priporočila lastnikom objektov za hišno vodovodno omrežje po daljši prekinitvi uporabe pitne vode.
Povezava do dokumenta Priporočila.
2. Navodilo za prekuhavanje vode
Upoštevati je potrebno naslednja navodila:
Ko voda zavre priporočamo, da burno vre še 3 minute. Zaradi možnosti naknadnega onesnaženja prekuhane vode je najbolje, da ostane v isti posodi, v kateri smo jo prekuhali. Hranimo jo v hladilniku v čisti in pokriti posodi. Tako pripravljeno vodo lahko za pitje uporabljamo 24 ur, izjemoma do 48 ur.
Če je voda motna, moramo pred prekuhavanjem odstraniti večino delcev z usedanjem in nato filtracijo skozi več plasti čiste, najbolje prelikane tkanine ali skozi čist papirnat filter (npr. pivnik, filter za kavo).
Prekuhana voda je lahko manj prijetnega okusa, zato za pitje priporočamo pripravo čaja oziroma drugih napitkov, lahko pa jo zaužijemo v obliki juhe ali kakšne druge jedi.
3. Ugotavljanje okvare na internih vodovodnih inštalacijah pri uporabnikih
Pogosto se srečujemo z okvaro na internih vodovodnih inštalacijah pri uporabnikih, ki imajo za posledico povečano porabo vode in s tem tudi povečan račun za naše storitve.
V večini primerov uporabniki ne spremljate redno svoje porabe in ugotovite, da se nekaj dogaja, ko je že prepozno – ko prejmete račun, ki je veliko večji od običajnega.
Do okvare na interni inštalaciji lahko pride iz različnih razlogov, kot so npr.
- napake v materialu, ki se lahko zgodi tudi ob novejših komponentah sistema,
- starosti in s tem utrujenosti materiala, v kolikor so inštalacije že starejšega datuma,
- obrabe komponent sistema, ki so stalno v uporabi,…
Eno od pogostih mest okvar, ki pa se ga najtežje opazi, je puščanje ventila na wc izplakovalniku (kotliček). Vsa voda, ki tam teče naprej v sistem kanalizacije, ne povzroča škode na ostalih delih stavbe in je zato težko opaziti okvaro.
Okvaro v stenah je težje zaznati. V ekstremnih primerih se vidi omočene stene, po daljšem času tudi odstopanje ometa. V kletnih prostorih pri objektih, ki nimajo (več) učinkovite hidroizolacije, pa je to lahko posledica vlage iz tal, ki pa ni povezana z okvaro vodovodnega sistema.
Strankam poskušamo po lastnih možnostih pomagati tudi v primerih, ko pride do okvare na vašem delu vodovodnega sistema izza vodomera, za katerega morate vzdrževanje in brezhibnost zagotavljati sami.
V izogib takšnim situacijam predlagamo, da sami občasno opravite kontrolo tesnosti sistema.
Najenostavnejše se to stori:
1. zagotovite, da ni porabe vode v sistemu hišnega vodovoda,
a. ventili, pipe in ostali porabniki morajo biti zaprti ali izključeni (pralni, pomivalni stroj,…),
2. preverite vodomer:
a. indikator pretoka (črno kolesce ali vetrnica na priloženih fotografijah) miruje – NI OKVARE.
b. indikator pretoka se vrti hitro ali počasi – PRISOTNA OKVARA v sistemu (ali pa niso vsi porabniki izključeni).
Dodatno enostavno preverjanje, ki ga lahko uporabniki naredite pri wc izplakovalniku z toaletnim papirjem:
Ko wc ni v uporabi in je stena školjke suha, položite na mesto, kjer teče voda kos suhega toaletnega papirja (slika spodaj).
V kolikor se papir takoj omoči, je to znak, da ventil na izplakovalniku ne opravlja svoje funkcije in voda še vedno teče tudi po zaprtju ventila.
V ekstremnih primerih lahko to seveda tudi vidimo in slišimo, kot curek vode ali ostanke vodnega kamna.
4. Informacije o nevarnostih za zdravje ljudi
Na spletnih straneh NIJZ je dostop do podatkov in informacij, ki so podlaga za odločanje in ukrepanje posameznikov, strokovnjakov in zdravstvene politike, predlagane povezave:
- Človeško telo in voda https://nijz.si/moje-okolje/pitna-voda/clovesko-telo-in-voda/ ,
- Za dobro fizično in psihično delovanje telesa je potreben zadosten vnos tekočin https://nijz.si/moje-okolje/pitna-voda/za-dobro-fizicno-in-psihicno-delovanje-telesa-je-potreben-zadosten-vnos-tekocin/ ,
- Priporočila, navodila in mnenja za pitno vodo https://nijz.si/moje-okolje/pitna-voda/priporocila-navodila-in-mnenja-za-pitno-vodo/ ,
- Opisi mikrobioloških parametrov, ki jih določamo v pitni vodi https://nijz.si/moje-okolje/pitna-voda/opisi-mikrobioloskih-parametov-ki-jih-dolocamo-v-pitni-vodi/ ,
- O posameznih parametrih na kratko https://nijz.si/moje-okolje/pitna-voda/o-posameznih-parametrih-na-kratko/ ,
- Fizikalno-kemični indikatorski parametri, ki jih določamo v pitni vodi https://nijz.si/moje-okolje/pitna-voda/fizikalno-kemicni-indikatorski-parametri/ ,
- Priporočila lastnikom objektov za vzdrževanje interne vodovodne napeljave https://nijz.si/moje-okolje/pitna-voda/priporocila-lastnikom-objektov-za-vzdrzevanje-interne-vodovodne-napeljave/ ,
- Priporočila lastnikom objektov o ukrepih za zmanjšanje in odpravo tveganja, če je vzrok neskladnosti pitne vode interna vodovodna napeljava https://nijz.si/moje-okolje/pitna-voda/priporocila-lastnikom-objektov-o-ukrepih-za-zmanjsanje-in-odpravo-tveganja-ce-je-vzrok-neskladnosti-pitne-vode-interna-vodovodna-napeljava/ ,
- Še več povezav lahko uporabniki najdete na spletni strani NIJZ https://nijz.si/aktualno/?kategorija=245&tip=all&ciljna=2#aktualno