Odpadni tekstil nič več v zabojnik za mešane odpadke
V skladu z evropsko direktivo je od 1. januarja 2025 obvezno ločeno zbiranje odpadnega tekstila. To pomeni, da slednjega ni več dovoljeno odlagati v zabojnike za mešane komunalne odpadke.

V skladu z evropsko direktivo je od 1. januarja 2025 obvezno ločeno zbiranje odpadnega tekstila. To pomeni, da slednjega ni več dovoljeno odlagati v zabojnike za mešane komunalne odpadke.
Tekstilna industrija je eden največjih onesnaževalcev našega okolja. Ima namreč velik vpliv na rabo tal, onesnaževanje vode in emisije toplogrednih plinov. V Sloveniji letno zavržemo kar 17.000 ton odpadnega tekstila. Večina odpadnega tekstila, ki ga proizvedemo Evropejci, kar 87 %, konča v sežigalnicah ali na odlagališčih. Ker odpadni tekstil zelo obremenjuje okolje, je pomembno, da zmanjšamo njegovo količino.
Kaj narediti z odpadnim tekstilom?
Rabljena oblačila lahko brezplačno oddate v zbirnem centru Vranoviči in Semič. kjer so nameščeni zabojniki za zbiranje še uporabnih oblačil.
V zabojnike LAHKO ODLOŽITE :
- vse vrste oblačil (moška, ženska, otroška)
- posteljno perilo
- hišni tekstil (prti, brisače, zavese, kuhinjske krpe…)
- vse vrste čevljev v parih (športni copati, sandali, japonke, salonarji,zimski čevlji...)
- pokrivala, šali, rokavice
V zabojnike NE SODIJO:
- tekstilni polizdelki
- krojaški odpadki
- poškodovan, raztrgan in umazan tekstil
Zelo pomembno je, da so odložena rabljena oblačila čista in še vedno uporabna, saj jih samo v tem primeru lahko oddamo nadaljnim prevzemnikom, kot so Humana, Tekstilko in podobni.
S premišljenim ločenim zbiranjem oblačil prispevamo k manjšemu onesnaževanju okolja, saj so za izdelavo oblačil potrebna rastlinska, živalska in umetna vlakna, katerih obdelava zahteva ogromne količine vode, pesticidov, mineralnih gnojil in različnih kemikalij.
Poleg tega omogočamo oblačila in obutev tistim, ki si nove ne morejo privoščiti.